Historia

Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Ludwika Zamenhofa rozgrywany jest od 1979 roku. Jego pomysłodawcą i sędzią głównym był Jan Górski (1929-2009), ówczesny Prezes Okręgowego Związku Szachowego Wojewódzkiej Federacji Sportu w Białymstoku. Memoriał ma na celu popularyzację postaci Ludwika Zamenhofa (1859-1917), twórcy języka międzynarodowego esperanto, poligloty, lekarza. Jego zadaniem jest też upowszechnianie sportu szachowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych a także zdobycie wyższych kategorii i tytułów szachowych.

Początkowo rywalizowano w pierwszej połowie grudnia w Klubie Osiedlowym „Millenium” lub w sali Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W zależności od napływu zgłoszeń organizatorzy planowali zorganizowanie turnieju głównego z udziałem 12-14 zawodników z rankingiem międzynarodowym oraz turnieju otwartego dla pozostałych zawodników. Zakwaterowanie i wyżywienie w hotelach miejskich „Cristal” i „Turkus”. Zawodnicy polscy byli proszeni o wzięcie ze sobą zegara szachowego.

Wyniki I turnieju nie zachowały się.

II Memoriał odbył się w dniach 3-15 grudnia 1980 r. Wystartowało 28 szachistów z Polski, RFN i CSSR. Zwyciężył mm Heinz Lehmann (RFN) – 9 punktów z 11 partii, który wyprzedził kandydata na mistrza Jana Kościuka (Jagiellonia Białystok) i mistrza Zbigniewa Księskiego (Avia Świdnik) – obaj po 7,5 punktu. Mistrz Zbigniew Cylwik uzyskał 7 punktów, co dało mu IV-V miejsce. W zawodach startował też kandydat na mistrza Dariusz Klimaszewski, który znalazł się na 17.-23. pozycji (5 punktów).

W dniach 18-28 października 1982 roku memoriał był rozgrywany w dwóch grupach. Turniej centralny (22 uczestników) wygrał mm Włodzimierz Kruszyński (Górnik Mysłowice) przed Leszkiem Ostrowskim (Hańcza Suwałki) i Aleksandrem Kraińskim (Stal Grudziądz). Turniej klasyfikacyjny (18 zawodników) wygrał Tadeusz Kuma.

Od 1996 roku Memoriał Zamenhofa rozgrywany jest w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku – zawsze w ostatnich pięciu dniach roku kończy sezon sportowy w województwie podlaskim. Organizatorem zawodów jest Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok, zaś sędzią głównym arbiter klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega.

W dniach 27-31 grudnia 1996 roku w trzech grupach wystąpiło 51 zawodników. Turniej główny (14 zawodników) wygrał mm Stanisław Kostyra – 8 punktów z 9 partii, który wyprzedził Jozasa Dabkusa i Adama Pawlaka – obaj po 7. W grupie B najlepszy był Aleksander Jermaszuk (7,5 punktu z 9), zaś w grupie C – Oleg Pronin, Maciej Andrejczuk i Bartosz Babicz (wszyscy po 5,5 z 7).

W przedostatniej edycji Memoriału (2015) w czterech grupach wystąpiło 149 szachistów.

Kliknij aby zobaczyć komunikat końcowy z zawodów w 2016 r.

Strona poprzedniej edycji memoriału: http://xxxv.memorialzamenhofa.pl/

ZAPISY / 27-31 GRUDZIEŃ 2017, BIAŁYSTOK

Zapisz się już dziś i wystartuj w największych zawodach szachowych w Polsce!